Vytisknout stránku

O zákoutích mozku a myšlení s RNDr. Jarmilou Královou

«Zpět

O zákoutích mozku a myšlení s RNDr. Jarmilou Královou

Jedním z nejkomplikovanějších orgánů lidského těla je mozek. Řada vědců se již několik století snaží rozšifrovat jeho plnou funkčnost a možnosti. I přesto, že dnes o tomto orgánu víme mnoho, stále toho neznáme dost. Z laického pohledu je mozek základní řídící jednotkou lidského organismu, který navíc vytváří také mentální (psychickou) činnost člověka. Jak však tyto mechanismy fungují a nakolik se dají ovlivnit? Jaká je jejich provázanost? Kde se tvoří a jak funguje paměť a inteligence? Kolik toho opravdu o záhadném mozku a myšlení známe?

V měsíci březnu se v přednáškovém cyklu „Podivuhodný svět myšlení" můžete dozvědět více. Tři večery vás bude provázet odborník na slovo vzatý. Pozvání přijala molekulární bioložka paní RNDr. Jarmila Králová, CSc., která se již několik let výzkumem mozku zabývá.

První přednášku na téma: „Mozek, nejsložitější orgán v těle" můžete navštívit v úterý 8. března od 19:00 v Barevné kavárně Na Londýnské. Vstupné na jednotlivé večery je dobrovolné.

RNDr. Jarmila Králová, CSc. je absolventkou Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, v současnosti je vědeckou pracovnicí Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Dlouhodobě se zabývá také mechanizmy přeměny normálních buněk na nádorové vlivem genů s onkogenním účinkem. V posledních letech se také věnuje studiu cíleně vyvolané buněčné smrti nádorových buněk pomocí chemických látek citlivých na světlo a možnostem jejich využití k fotodynamické léčbě nádorů.

Jarmila